Som typická Váha, niekedy potrebujem byť stredobodom pozornosti, inokedy vyhľadávam samotu. Milujem jedinečnosť, aj preto som študovala literatúru a filozofiu. Zbožňujem medzivojnovú literatúru, expresionizmus a neviem sa nasýtiť Smrekovho vitalizmu. Viac cestujem prstom po mape, ako reálne, o to viac sa zaujímam o zážitky ostatných. Nemám vysnívané miesto - pre mňa je úžasné každé, kde cítim vnútorný pokoj a harmóniu. Neodmysliteľne ku mne patrí kniha, káva, kvalitné červené víno a samozrejme moji najbližší.
Témy
Najčítanejšie
- 19.08.2010
- Prečo sú nízkonákladové lety nízkonákladové?
- 16018 prečítaní
- 16.08.2010
- Malebné Živogošče
- 9110 prečítaní
- 31.08.2011
- Nuansy leta v chorvátskom Gradaci
- 8690 prečítaní
- 30.09.2010
- Chorvátska "MHD" alebo Smiech cez slzy
- 7983 prečítaní
- 10.07.2012
- Poplatok za príručnú batožinu WizzAir – väčší komfort či obyčajné zdieranie?
- 6479 prečítaní
Nebezpečné lasery v leteckej doprave
Nedávno som sa na internete dočítala, že americká flotila špionážnych družíc nie je až taká neohroziteľná, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
V Rusku totiž ešte na začiatku 80-tych rokov 20. stor. zostrojili lietadlo s názvom Falkon Echelon. Ide o obrovský stroj typu Iljušin-76, ktorý je vybavený laserovým delom. Týmto sa sovietskí inžinieri chceli vyrovnať Američanom, ktorí vlastnili stíhačky, ktoré boli schopné zostreliť rakety.
Po páde komunizmu bol stopnutý aj tento program, avšak v súčasnosti sa ruská armáda začala nanovo zaoberať podobným projektom, i keď v trochu inom variante.
Laserový kanón tentokrát umiestnili zboku a mal by mieriť do vesmíru. Mnohí sa domnievajú, že jeho úlohou bude zostreľovať satelity Američanov, ktoré sú umiestnené na obežnej dráhe. Nejde o žiadnu novinku, s podobným výmyslom už prišli práve Američania, títo upravili Boeing 747 tak, že na jeho palubu umiestnili laserové delo a vznikol projekt s názvom Airborne Laser TestBed.
Lietadlá s laserovým delom majú aj špecifický vzhľad – vyvýšený trup. Laserové delo amerického stroja, ktoré by malo byť v budúcnosti schopné zostreliť medzikontinentálnu raketu, sa vysúva zvnútra z vrchu trupu.
Laserové delo ruského stroja sa nevysúva zvrchu trupu, ale má zväčšenú zadnú časť, čo naznačuje, že práve tam by mohlo byť delo umiestnené. Letecký historik Dwayn A. Daye sa domnieva, že delo smeruje dohora, čo naznačuje, že jeho cieľom nebudú lietadlá, ale miesta ešte nad nimi a podľa neho vo vesmíre okrem družíc viac zaujímavých vojenských cieľov nie je (jedine že by si Rusi chceli podať našich mimozemských susedov ).
Logo, ktoré sa nachádza na lietadle vraj tiež naznačuje, že hlavným cieľom laserových útokov budú družice. Je na ňom vyobrazený sokol držiaci v pazúroch vesmírnu družicu.
Ruská tlačová agentúra Interfax získala informácie z ministerstva obrany, podľa ktorých majú lasery v lietadlách len oslňovať satelity a brániť sa tak proti nepriateľským útokom. Avšak je známe, že po zosilnení laserového lúča tento pokojne dokáže družicu nielen oslniť, ale rovno aj spáliť.
Už v minulosti sa o podobných útokoch písalo. V roku 1984 sovietska armáda podobným spôsobom oslnila raketoplán Challenger na obežnej dráhe, a takto isto sa s americkými satelitmi v roku 2006 „zahrali“ Číňania. Aká je však úroveň ruskej laserovej techniky v súčasnosti nevieme naisto, Rusi sú v informovanosti o svojich úspechoch skromnejší ako Američania.
V súvislosti s laserovými útokmi som sa dočítala aj o novej trestnej činnosti práve v Rusku. Pilotné kabíny ruských lietadiel boli vo viac ako 50 prípadoch oslňované laserovým lúčom, pričom takéto počínanie môže spôsobiť nejednu leteckú katastrofu. Jeden prípad nahlásený z letiska Vnukovo hovorí o otom, že lietadlo Tupolev bolo oslňované silným zeleným svetlom a podobný prípad sa zopakoval o pár minút pri inom lietadle. Podľa pilota bol stroj, ktorý riadil približne v 1 800 metrovej výške, keď si všimol zelený lúč v kabíne. Ak by bol tento lúč o niečo silnejší, musela by sa pristávajúca dráha uzavrieť. Pilot dal z bezpečnostných dôvodov ihneď pokyn na pristávanie.
Chuligáni používajú pri útokoch zelený laser dovážaný z Číny, ktorý sa dá v Rusku kúpiť za neveľkú sumu a je schopný zapáliť oheň až do 5 km a zblízka prepáliť plast či papier.
V Amerike je predaj tohto lasera zakázaný, Rusko nad týmto zákazom uvažuje. Podpredseda parlamentného výboru pre bezpečnosť Gennajij Gudkov však viní políciu z nečinnosti, podľa neho súčasná legislatíva umožňuje väzniť takýchto chuligánov až 10 rokov, avšak polícia by podľa neho musela o tieto záležitosť viac starať a zapojiť všetky dostupné možnosti na dolapenie takýchto vinníkov.
Článok je osobným názorom autora blogu (blogera). Spoločnosť CK Malko Polo, s.r.o ako prevádzkovateľ stránky blog.letenky.sk neberie právnu zodpovednosť za správnosť a úplnosť informácií.