[ Mirka]

Narodila som sa v znamení Váh a toto znamenie ma úplne vystihuje - zmysel pre poriadok, rodinu a spravodlivosť, túžba po harmónii a samozrejme nerozhodnosť a váhavosť. Voľný čas veľmi rada trávim s mojou úžasnou rodinou na horách, more nás neláka, ale občas je to celkom fajn relax. Chcela by som precestovať celý svet, no zatiaľ sa mi to až tak nedarí, ale verím, že raz to príde... Rada si pozriem nejaký dobrý filmík - skôr thriller alebo drámu, a tiež rada počúvam slovenskú hudbu. Napriek tomu, že potrebujem nasávať ticho, nikdy neodmietnem príležitosť stretnúť sa a zabaviť sa s priateľmi.

Ďalšie články

Najčítanejšie

07.01.2013
Nie je all inclusive ako all inclusive
9382 prečítaní
26.07.2010
Boli ste už na ostrove Brač?
5524 prečítaní
18.10.2010
Za krásami Moskvy
5439 prečítaní
09.11.2010
Cestovanie na jeseň a v zime
4891 prečítaní
21.06.2011
Hammam - turecké kúpele
4567 prečítaní

Zermatt – stačí raz vidieť a zamilujete sa :)

Pridané: 11.01.2011 | Prečítané 4238 x

Toto leto sme s mojou rodinou boli vo Švajčiarsku. Veľmi sa nám tam páčilo, navštívili sme veľa krásnych miest a prežili sme veľa prekrásnych chvíľ. Okrem romantického Ženevského jazera, na históriu bohatého Sionu, množstva ľahších či ťažších turistických výletov sme navštívili aj mestečko Zermatt. Počula som o jeho čare už predtým, ale ako sa hovorí „ radšej raz vidieť ako stokrát počuť“ a minimálne v tomto prípade je to pravda.

Už po ceste do Zermattu sme videli kus nádhernej krajiny a v pozadí sa celý čas vypínal nádherný a majestátny Matterhornnadmorskou výškou 4478 m. Už viem prečo patrí medzi najkrajšie kopce sveta – presvedčila som sa na vlastné oči. Je tiež rajom pre lyžiarov, pretože sa tu dá lyžovať po celý rok. Je tu približne 200 km kvalitne upravených zjazdoviek všetkých náročností.

 

Auto sme museli zaparkovať v dedinke Tasch a do Zermattu sme sa dostali vláčikom Zermatt Shuttle za pár minút. Z dôvodu ochrany prírody sú v Zermatte povolené len elektromobily. 

 

Ako sme prechádzali uličkami mesta a obdivovali miestnu architektúru, navštívili sme Matterhorn Museum, kde sme si prezreli bohatú fotodokumentáciu Matterhornu, rôzne predmety, ktoré znázorňovali túto horu, prvú horolezeckú výstroj, a tiež celú expozíciu venovanú prvým výstupom.

 

Ďalej sme si pozreli aj horolezecký cintorín, ktorý je asi najväčším horolezeckým cintorínom na svete. Je venovaný obetiam výstupu na Matterhorn. Podľa štatistík ešte aj dnes si Matterhorn vyžiada približne 10 obetí za rok. Aj na základe týchto štatistík je preto asi lepšie využiť možnosť výstupu s horským vodcom, ktorý vás bezpečne prevedie.

 

Hneď vedľa stanice Zermattshuttle je aj stanica najstaršej zubačkovej dráhy v Alpách, ktorá vás vyvezie na vrchol Gornergrat do výšky 3089 m. Ak by vám nestačila táto úctyhodná nadmorská výška, skúste prejsť na opačný koniec mestečka a vyviezť sa kabínkovou lanovkou Matterhorn Glacier Paradise do nadmorskej výšky cca 4000 m, naozaj nebudete ľutovať. 

 

 

Ak radšej nakupujete, tak zostaňte v čarovných uličkách centra mestečka a nechajte sa unášať nákupmi v rôznych obchodíkoch so suvenírmi, oblečením, prípadne si môžete posedieť v niektorom z miestnych barov.

 

 

Tak čo, učaroval vám Zermatt aspoň troška?

 

 

Článok je osobným názorom autora blogu (blogera). Spoločnosť CK Malko Polo, s.r.o ako prevádzkovateľ stránky blog.letenky.sk neberie právnu zodpovednosť za správnosť a úplnosť informácií.

© 1998-2014. Všetky práva vyhradené.