[ Danka]

Nemám rada nudu a stereotyp, asi preto je veľmi ťažké pripútať ma k jednému miestu. Rada cestujem, spoznávam nové miesta, a tiež kultúry. Najviac energie viem načerpať pri pobyte v prírode, pri športe a pohybe, na slnku, no a keď prší, tak aj v dobrom spánku :) Mám rada jazdu autom, je jedno kam sa veziem, ale na Slovensku je to určite cesta smer Žilina – Martin. K môjmu životu patrí rodina, priatelia a spoločnosť s dobrou náladou a úsmevom na tvári.

Ďalšie články

Najčítanejšie

12.04.2011
Autom do Londýna
4817 prečítaní
30.09.2010
Navštívili sme exotický Egypt
4645 prečítaní
18.05.2011
Výlet na Plitvické jazerá
4349 prečítaní
29.07.2010
Navštívte romantické Benátky
4251 prečítaní
12.01.2012
Benátsky karneval
4076 prečítaní

Výlet na Plitvické jazerá

Pridané: 18.05.2011 | Prečítané 4348 x

Už o pár dní sa opäť cesty naplnia autami plnými dovolenkárov smerujúcimi k obľúbenému Jadranskému moru do Chorvátska. Pre tých, ktorí sa až tak veľmi neponáhľajú vyvaľovať sa na slniečku alebo naopak, ktorí si chcú predľžiť pobyt v prírode bude zastávka v národnom parku Plitvické jazerá určite pekným spestrením dovolenky.

Chorvátsky národný park Plitvické jazerá patrí medzi jedno z najkrajších prírodných pamiatok v Európe a od roku 1979 je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Krásu tejto krajiny pozná skoro každý Slovák, a to z televízie, pretože sa tu natáčali filmy o Vinnetuovi a práve tu sa nachádza „Strieborné jazero“ so svojim zlatým pokladom.

 

Národný park sa rozprestiera  na ploche 200 km2. Tvoria ho štyri horné jazerá a dvanásť dolných jazier, ktoré sú prepojené 90-timi vodopádmi. Jazerá sa nachádzajú v rôznych nadmorských výškach. Najväčšie jazero Kozjak je 2 400 m dlhé a viac ako 47 m hlboké.

 

Je tu tiež najznámejší vodopád Plitvica vysoký 78 m  a 12 prístupných jaskýň. V priehľadných vodách môžete vidieť množstvo pstruhov, no na ich lov je potrebný  špeciálny lístok od správy NP.

Prehliadka parku je možná miestnym vláčikom, loďou, ale najkajšia je cesta peši po vyznačených chodníkoch. Národný park má dva vchody, auto je možné zaparkovať na stráženom parkovisku. Pri zaplatení vstupného každý návštevník dostane orientačný plán, takže trasu, ktorú si chcete pozrieť si môžete zvoliť podľa času, ktorý budete chcieť na Plitviciach stráviť.

 

V okolí je mnoho ponúk ubytovania, ktoré si môžete zabezpečiť na jednu prípadne aj viac nocí už vopred. Ak ste sa rozhodli stráviť deň práve tu, určite si nezabudnite pribaliť pohodlné, nepremokavé tenisky a niečo teplejšie na seba, prípadne aj nejaké občerstvenie na cestu.

 

 

Už zostáva len zaželať si pekné počasie a vybrať sa do Chorvátska a k Plitvickým jazerám, pretože je to miesto ako stvorené pre ideálnu dovolenku...

 

 

 

Článok je osobným názorom autora blogu (blogera). Spoločnosť CK Malko Polo, s.r.o ako prevádzkovateľ stránky blog.letenky.sk neberie právnu zodpovednosť za správnosť a úplnosť informácií.

© 1998-2014. Všetky práva vyhradené.