[ Miška]

Vždy som mala rada aktívny štýl života, preto som sa už od ranej mladosti venovala tenisu, karate a ako huslistka vo folklórnom súbore Kopaničiar som mala možnosť navštíviť mnoho krajín. Keď som sa počas štúdia na vysokej škole rozhodla odísť na študijný pobyt do, v našich podmienkach tak trochu neprávom zaznávanej, východnej Európy, naskytla sa mi jedinečná možnosť spoznať tento kút sveta. Milujem prírodu a šport a v súčasnosti sa najviac venujem cykloturistike a na bicykli spoznávam krásne kúty bývalého Československa.

Lietajte s hudobným nástrojom do celého sveta ako Diabli

Pridané: 30.09.2014 | Prečítané 3301 x

Pred pár mesiacmi sme písali o preprave hudobných nástrojov na palube alebo v podpalubí nízkonákladových leteckých prepravcov, ktorých cestujúci využívajú na lety v rámci Európy. V tomto článku sa budeme venovať preprave hudobných nástrojov klasickými leteckými spoločnosťami do celého sveta.

Pre hudobníka je jeho nástroj ako poklad. Najdôležitejšie je, aby bol prepravený v poriadku.

Naše rady pri preprave hudobných nástrojov s klasickými leteckými prepravcami sme spísali v niekoľkých bodoch. O preprave s nízkonákladovými spoločnosťami čítajte v tomto článku.

Svoje skúsenosti nám porozprával aj Jozef Farkaš, manažér a člen profesionálneho hudobného zoskupenia Cigánski diabli, ktorí majú so svojimi hudobnými nástrojmi nalietané stotisíce kilometrov. Rozhovor plný zážitkov si môžete prečítať na konci tohto článku yes.

Hudobné nástroje Cigánskych diablov už putujú do podpalubia

NA PALUBU ČI DO PODPALUBIA? VYBERAJTE VČAS!

Nočnou morou každého hudobníka pred odletom je okrem obavy o vlastnú bezpečnosť a komfortnú prepravu aj strata či poškodenie jeho hudobného nástroja. Najmä pokiaľ letíte do krajín, u ktorých je vymožiteľnosť práva takpovediac ešte "v škôlke", prípadne si nie ste až tak istí renomé leteckej spoločnosti.  

 

Hudobný nástroj môžete prepravovať:
 1. v kabíne lietadla (ak to dovoľuje jeho veľkosť) – nástroj stačí zabaliť do klasického obalu, ktorý bežne používate,
 2. v podpalubí - pri tejto možnosti odporúčame zabezpečiť si dostatočne pevný obal, na ktorý nalepíte nápis Fragile (krehké).


Hudobníci majú najradšej svoje nástroje pod dohľadom na palube lietadla. Je to určite najbezpečnejší spôsob prepravy, avšak žiaľ, nie je vždy možný. Dôvodom pre nemožnosť prepravy na palube môže byť:

 • veľkosť nástroja,
 • jeho váha,
 • počet kusov batožiny,
 • vypredaný let.

 Základom je začať riešiť prepravu svojho nástroja už pri výbere letenky.

Každá letecká spoločnosť má prepravné podmienky pre hudobné nástroje trochu odlišné, ktoré môžu byť rozhodujúcim faktorom hneď pri odpovedi na otázku: S kým poletím?

Zistili sme preto podmienky pri zakúpení letenky v ekonomickej triede troch leteckých spoločností, ktoré hudobné nástroje prepravujú, a ktorých letenky si môžete zakúpiť aj u nás – Austrian Airlines, České aerolínie a Air France.

 

PREPRAVA HUDOBNÝCH NÁSTROJOV S AUSTRIAN AIRLINES

 

 • PREPRAVA NÁSTROJA NA PALUBE

V leteckej spoločnosti Austrian Airlines môžete svoj nástroj prepraviť na palube lietadla bez toho, aby ste jeho prepravu niekde vopred oznamovali, a to namiesto príručnej batožiny.

1) Namiesto príručnej batožiny
Bude to teda jediný kus batožiny, ktorý si smiete so sebou na palubu vziať.
Platia preň rovnaké rozmerové a váhové podmienky ako pre klasickú príručnú batožinu, teda môže mať maximálne 55 x 40 x 23 cm a nesmie vážiť viac ako 8 kg.
Túto podmienku splnia väčšinou zložené dychové nástroje či menšie bubny.
2) Hudobný nástroj s vlastnou letenkou
V prípade, že je vás nástroj väčší alebo ťažší, nezúfajte, stále ho môžete na palube prepraviť. V tomto prípade treba kontaktovať naše call centrum a hudobnému nástroju bude kúpená jeho vlastná letenka aj s prislúchajúcim sedadlom v lietadle, na ktoré ho môžete usadiť a pripútať. Platí to najmä pre husle, violu, akordeón, klávesy a iné.

 

 • PREPRAVA NÁSTROJA V PODPALUBÍ
1) Namiesto klasickej batožiny do podpalubia
Nástroj môžete prepraviť ako klasickú batožinu do podpalubia, na ktorú máte v letenke nárok, nemusíte vopred nič oznamovať (v tomto prípade však už na ďalšiu batožinu do podpalubia zdarma nárok nemáte).
Nástroj s maximálnym súčtom všetkých troch rozmerov (dĺžka+šírka+hĺbka) 158 cm a váhou do 23 kg zacheckujete na príslušnom okienku na letisku, kde sa odbavuje váš let a batožinu odovzdáte.
2) Nástroj presahuje max. limity klasickej batožiny do podpalubia
Pokiaľ je Váš nástroj ešte väčší alebo ťažší, je potrebné zavolať na call centrum vášho predajcu leteniek a informovať o zamýšľanej preprave.
Ceny za prepravu nadrozmerného nástroja sa pohybujú v rámci Európy od 190 €.
Ak ste si letenku kupovali cez náš portál Letenky.sk, naši agenti vám radi vaše otázky zodpovedia, stačí ich kontaktovať.

 

Akciovú ponuku leteniek Austrian Airlines nájdete aj na našich stránkach.

 

PREPRAVA HUDOBNÝCH NÁSTROJOV S ČESKÝMI AEROLÍNIAMI
 • PREPRAVA NÁSTROJA NA PALUBE

Princíp prepravy na palube je rovnaký ako pri Austrian Airlines.

1) Namiesto príručnej batožiny
Ak má nástroj do  55x45x25 cm a váži do 8 kg, nie je potrebné nahlasovať jeho prepravu, ale prepravujete ho namiesto príručnej batožiny.
2) Hudobný nástroj s vlastnou letenkou
Ak je nástroj väčší či ťažší, je potrebné kúpiť mu letenku. Opäť, prosím, kontaktujte svojho predajcu leteniek. V prípade, že ste si letenky kúpili cez náš portál, kontakty nájdete na tejto stránke.

 

TIP z ČSA: Pre hudobné nástroje sú letenky ČSA lacnejšie ako pre cestujúcich – ľudí.

 

 • PREPRAVA NÁSTROJA V PODPALUBÍ
1) Namiesto klasickej batožiny do podpalubia
V podpalubí namiesto klasickej batožiny do podpalubia prepravíte nástroj, súčet ktorého 3 rozmerov neprevyšuje 158 cm a váha je do 23 kg. Túto batožinu odporúčame odovzdať na priečinku „Nadrozmerná batožina“ („Excess baggage“) – bude s ňou následne manipulované jemnejšie ako s klasickou batožinou do podpalubia.
2) Nástroj presahuje max. limity klasickej batožiny do podpalubia
Ak je nástroj väčší či ťažší, ako napríklad určite kontrabas alebo cimbal, kontaktujte svojho predajcu leteniek. Cena za prepravu nadrozmerného nástroja sa pohybuje v rámci Európy od 100 € a na medzikontinentálnych letoch od 130 €.
Ak ste si letenku kupovali cez náš portál Letenky.sk, naši agenti vám radi vaše otázky zodpovedia na týchto telefónnych číslach, príp. emailom.

 

Akciovú ponuku leteniek Českých aerolínií nájdete aj na našich stránkach.


 

PREPRAVA HUDOBNÝCH NÁSTROJOV S AIR FRANCE

 

 • PREPRAVA NÁSTROJA NA PALUBE

Princíp prepravy na palube je rovnaký ako vyššie spomínaných prepravcov.

1) Namiesto príručnej batožiny
Na palubu bez ohlásenia zoberiete nástroj s maximálnym súčtom troch rozmerov 115 cm a maximálnou váhou 12 kg.
Dôležité upozornenie: Let musí byť operovaný Air France alebo KLM.
 
2) Nástroj presahuje max. limity klasickej batožiny do podpalubia
V prípade, že váš nástroj rozmerovo či váhovo presahuje tieto hodnoty, môžete mu kúpiť letenku, ktorá je lacnejšia ako pre vás osobne.
Nástroj má 25 % zľavu z cestovnej tarify a neplatí všetky taxy. Musí však vážiť maximálne 45 kg a jeho výška nesmie presahovať 140 cm (violončelo sa teda ešte na sedadlo zmestí).

 

 • PREPRAVA NÁSTROJA V PODPALUBÍ
1) Namiesto klasickej batožiny do podpalubia
Ako klasickú batožinu do podpalubia bez nahlásenia prepravíte nástroj s maximálnym súčtom troch rozmerov 158 cm a váhou do 23 kg.
2) Nástroj presahuje max. limity klasickej batožiny do podpalubia
Väčšie či ťažšie nástroje musia byť označené ako nadrozmerná batožina a odporúčame ho nahlásiť vášmu predajcovi leteniek vopred.
Ak si letenky zakúpite cez náš portál, naši agenti túto požiadavku radi spracujú, stačí im zatelefonovať, príp. poslať email so žiadosťou.

 

Akciovú ponuku leteniek Air France nájdete aj na našich stránkach a počas septembra máte možnosť hrať o dve letenky do Paríža zadarmo. Súťažný formulár nájdete na stránke súťaže.

ZHRNUTIE VÝHOD JEDNOTLIVÝCH KLASICKÝCH PREPRAVCOV
 • Air France prepraví bez oznámenia vopred zadarmo ako príručnú batožinu aj ťažšie nástroje až do 12 kg.
 • ČSA má zase najlacnejšie ceny za prepravu v podpalubí vášho nadrozmerného hudobného nástroja.

Každopádne ani jedna z vybraných leteckých spoločností nie je výrazne horšia ako ostatné. Rozhodnutie bude závisieť viac menej od toho, aký veľký nástroj chcete prepraviť a kde (paluba, podpalubie).

 

DOBRÁ RADA NA ZÁVER – NEZABUDNITE  NA POISTENIE A OCHRANU HUDOBNÉHO NÁSTROJA

Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek leteckú spoločnosť či spôsob prepravy na palube alebo v podpalubí, rozhodne nezanedbajte mechanickú ochranu nástroja.

Hudobný nástroj zabaľte  do dostatočne odolného pevného obalu.

Riziko poškodenia batožiny je však rozhodne vyššie pri preprave v podpalubí, preto v tomto prípade odporúčame nechať si batožinu poistiť. Viac sa o možnostiach poistenia môžete informovať na tejto stránke , prípadne kontaktujte našich agentov.

 

SKÚSENOSTI CIGÁNSKYCH DIABLOV S PREPRAVOU HUDOBNÝCH NÁSTROJOV

 

Na skúsenosti s lietaním s hudobnými  nástrojmi sme sa spýtalI odborníka na slovo vzatého – hudobníka Jozefa Farkaša z Cigánskych diablov, ktorí s hudobnými nástrojmi cestujú pravidelne po celom svete.

 

pán Farkaš na letisku aj so svojím hudobným nástrojom :)

 

Ako často lietaš s hudobným nástrojom?

V podstate každá naša pracovná cesta, na ktorú sa prepravujeme letecky a hlavne na tie koncerty, ktoré sú ďalej ako stredná Európa, letia naše nástroje s nami, ročne je to cca 15 - 20x.

 

Ktoré letecké spoločnosti využívaš a prečo?

Sú to zväčša spoločnosti s ktorými máme dobrú skúsenosť aj pri preprave hudobných nástrojov, napr. LUFTHANSA, AUSTRIAN AIRLINES, FINNAIR, AEROFLOT, ČSA...

Keď lietame bez nástrojov alebo len prenosnými hudobnými nástrojmi - husle, viola, tak okrem spomínaných spoločností nám výborný osobný letecký servis ponúkal British Airways, Air France, Eva Air, KLM, Quantas, Delta airlines, a taktiež už neexistujúci SKY Europe.

 

Stalo sa, že ste si s kapelou vyberali leteckú spoločnosť práve podľa toho, ako bezpečne a komfortne prepraví Váš hudobný nástroj? 

Áno, spomínané letecké spoločnosti nám už viackrát bezpečne dopravili hudobné nástroje.

 

Máš nejakú nepríjemnú skúsenosť s lietaním s hudobným nástrojom? Poškodili Vám ako kapele niekedy nástroj na letisku alebo prípadne bol doručený neskoro, prípadne sa stratil? Ak áno, ako riešila letecká spoločnosť túto situáciu, poskytla Vám kompenzáciu?

Tých príjemnejších skúseností máme viac, ale v pamäti nám utkvel let z Londýna do Tallinu. Hneď na začiatku nám nechceli zobrať violončelo do "podpalubia" napriek tomu, že bolo v tvrdom puzdre, dôvod bol, že v dispozičných papieroch mala letecká spoločnosť, údaj, že violončelo je rozmerovo väčšie ako kontrabas a museli sme mu kúpiť vlastnú letenku.

Letelo teda so mnou na palube iným letom, výhodou bolo, že mi ponúkli aj večeru pre violončelo smiley.

Ale to nebol koniec. Kolegovia, ktorí sa "nalodili" na let s cimbalom a dvoma kontrabasmi prileteli do Tallinu a čakali na nástroje, tie však prišli až na druhý deň tesne pred koncertom v dezolátnom stave - kontrabasy úplne rozbité, nehrateľné a cimbal bol tiež dosť poškodený.

Začal sa riešiť "horúci prípad" medzi dvoma leteckými spoločnosťami, pretože ja som mal s violončelom priamy let do Tallinu a kolegovia prestupovali v Rige na let s inou leteckou spoločnosťou.

Boli to niekoľko mesačné ťahanice s dvoma leteckými spoločnosťami. až nakoniec preplatili len opravu cimbalu, ale zničené kontrabasy nezaplatili, jedna spoločnosť zvaľovala chybu na druhú, takže žiadna satisfakcia za nástroje sa nekonala.

Je to už niekoľko rokov a práve od tohto problému sa nám podarilo nakontaktovať na slovenskú prepravnú spoločnosť R-CARGO, ktorá nám bezpečne prepravuje naše nástroje do celého sveta, vyloží ich priamo v koncertnej sále - v nepoškodenom perfektnom stave, a po skončení turné si príde po nástroje opäť priamo do koncertnej sály.

Je to fantastický, bezpečný a ničím nenahraditeľný servis, ktorý  ponúka slovenská prepravná spoločnosť. Leteli sme s nimi už do Kazachstanu, Kanady, Ruska, Grécka, na Cyprus, Južnej Kórey, Japonska, na Maltu a budúci rok sa chystáme s nimi do Fínska, Švédska, USA a opäť do Južnej Kórey.

 

A na záver, jedna "nepríjemno-príjemná" príhoda ešte z čias, keď sme hrávali aj vo folklórnych súboroch, tam sa nám stalo, že do Kanady neprileteli, žiadne hudobné nástroje, „túlali“ sa niekde medzi Japonskom a Malajziou, prileteli až po 10-tich dňoch a vtedy už práve aj končil hudobný festival.

 

Pánovi Jozefovi Farkašovi za rozhovor ďakujeme a želáme veľa šťastných letov bez turbulencií a straty batožiny.

 

MÁTE ĎALŠIE OTÁZKY K PREPRAVE HUDOBNÉHO NÁSTROJA?
NEVÁHAJTE KONTAKTOVAŤ NAŠICH AGENTOV

 

 

© 1998-2014. Všetky práva vyhradené.