[ Lucia]

Momentálne najčastejšie (samozrejme v cestovateľkom duchu :) ) brázdim kočíkom ulice a uličky v mojim okolí. Také to naozajstné cestovanie mám však veľmi rada, a samozrejme (asi ako väčšina ľudí) cestujem oveľa menej, koby som chcela :) S mojím nehasnúcim optimizmom však verím, že všetko, čo chcem vidieť doženiem, keď príde správny čas. Nemám jeden či dva vysnívané ciele, ľahko ma nadchnú zážitky a rozprávania iných, aj preto sú moje sny o cestovaní občas natoľko rôznorodé a priam nezlúčiteľné pre jednu osobu :) No veď uvidíme...

Témy

Ďalšie články

Najčítanejšie

29.03.2011
Historické klenoty Granady
5897 prečítaní
28.04.2011
Exotický Gibraltar
5284 prečítaní
15.02.2011
Nechajte sa zvábiť krásami Andalúzie
3328 prečítaní

Historické klenoty Granady

Pridané: 29.03.2011 | Prečítané 5896 x

Andalúziu som navštívila v septembri. Počasie bolo v tomto južnom kúte Španielska podľa očakávaní ukážkovo teplé, ideálne pre strávenie dovolenky.

Nakoľko je však teplota mora ovplyvnená studenými oceánskymi prúdmi, tak pri vstupe do mora sme si vždy museli dať zopár svižných temp na zahriatie. O tom, aké je pobrežie krásne a malebné, možnosti ubytovania od typických apartmánikov až po veľké a luxusné hotelové komplexy, mnohé veľmi citlivo zasadené do prostredia, snažiac sa pridŕžať pôvodnej andalúzskej architektúry, však nepovažujem za nutné hovoriť. Každý turista tak má možnosť nájsť si svoj kútik podľa toho aký typ dovolenky preferuje.

 

 

Navštíviť však Andalúziu a stráviť ju len na pobreží Costa del Sol by však bol (i keď príjemný) ale predsa hriech. A nemusíte byť ani typickým milovníkom pamiatok aby Vás ponuka tohto kraja očarila.

 

 

Keďže ani ja nie som typický historicko-pamiatkový turista, nebola som si istá, čo mám od výletu do Granady očakávať. Mesto má však výnimočný nádych, za čo vďačí i tomu, že po dlhé storočia bol pod navládou Maurov, moslimov zo severnej Afriky, ktorí tu zanechali množstvo pamiatok nesúcich rukopis maurskej kultúry. Aj to je dôvod prečo je Granada taká jedinečná.

 

 

Dominantou starého mesta je však katedrála, ktorej začiatok výstavby sa datuje rokom 1523 a to už bola Granada v rukách katolíckych panovníkov, ktorí mesto doplnili o niekoľko ďaľších nádherných renesačných stavieb.

 

 

V Granade sa tiež nachádza prestížna univerzita, založená ešte v roku 1542 cisárom Karolom V. a vďaka tomu, že tu má možnosť študovať až okolo 60 000 študentov má Granada povesť mladého a pulzujúceho mesta.

 

 

Centrum mesta v okolí katedrály si môžete prejsť spleťou úzkych uličiek, nájdete tu i maurský bazár, resp. jeho kópiu nakoľko ten pôvodný zničil v 19. storočí požiar. Po prechádzke a obhliadke starého mesta a pamiatok, ktoré vás zaujmú si dožičte oddych len tak na námestí, alebo v niektorej z príjemných kaviarničiek či reštaurácií. Iste sa pristihnete pri tom, ako sa pri pohľade vôkol spokojne usmievatesmiley.

 

Najväčšia atrakcia, ktorú v Granade neprehliadnete ani neobídete je jednoznačne Alhambra – stredoveká pevnosť, s ktorej výstavbou začali práve Maurovia. Týči sa nad Granadou a zasluhuje si vyhradiť dostatok času, ktorý neoľutujete. Ak nenavštívite Alhambru s organizovanou skupinou je vhodné si zabezpečiť vstupenky vopred, najlepšie cez internet, nakoľko počet návštevníkov je obmedzený a vypredané lístky nie sú (najmä v sezóne) ničím výnimočným.

 

 

Komplex je obohnaný hradbami s celkom trinástimi vežami. Svoju podobu získavala postupne, jednoznačne je však nádhernou ukážkou arabskej architektúry. Po tom ako sa k moci dostal katolícky kráľ Karol V. bolo mnohé zničené, čím chcel zrejme čo najviac zmazať maurský rukopis. Potvrdením jeho nadvlády nad Španielskom malo byť pravdepodobne aj vybudovanie paláca v talianskom štýle v Alhambre, ktorý však nebol nikdy dostavaný.

 

 

Súčasťou Alhambry je aj Generalife, letné sídlo s priľahlými obrovskými záhradami. Sú ozaj také rozľahlé, že sa nám zdalo akoby prejsť celý komplex bolo nemožné. Okrem úžasnej výsadby je tu všade prítomná voda – dômyselné fontány, jazierka, potôčiky. Privádza ju sem sieť potrubí a akvaduktov z rieky Darro a nemala len dekoračný ale aj funkčný charakter. 

 

 

Verím, že tento komplex očarí každého návštevníka. Prefrčať záhradami poklusom dá v teple jednak zabrať, ale tiež by to bola obrovská škoda. Nezabudnite si preto dosť tekutín a niečo malé pod zub, a z lavičky ukrytej v tieni si vychutnajte tú fascinujúcu krásu naokolo.

 

 

Čo ma trochu mrzí, že som v Granade nestihla vidieť je pôvodná maurská štvrť Albaicín. Nachádza sa na kopci nad Granadou oproti Alhambre. Takto však mám výhovorku a dôvod prečo sa do Granady znova vrátiť smiley

 

 

 

 

Článok je osobným názorom autora blogu (blogera). Spoločnosť CK Malko Polo, s.r.o ako prevádzkovateľ stránky blog.letenky.sk neberie právnu zodpovednosť za správnosť a úplnosť informácií.

© 1998-2014. Všetky práva vyhradené.